Greznā dārza puķe – astilbe – ir īsts dārzniecības lepnums un jebkuras puķu dobes izcils papildinājums. Šādu skaistumu var izaudzēt ikviens dārza mīļotājs.
Svarīgākais ir nodrošināt pareizu kopšanu un iepazīt visas šī auga īpašības. Šajā rakstā pastāstīsim, kur vislabāk iestādīt šo krāšņo daudzgadīgo ziedu.
Astilbi visbiežāk stāda vai nu pavasarī – aprīļa beigās līdz maija sākumam –, vai arī agrā rudenī – septembrī. Jūnijā tā sāk bagātīgi ziedēt, un priecē ar savu košo un sulīgo ziedēšanu līdz pat sezonas beigām.
Šis neparastais daudzgadīgais zieds ir salīdzinoši viegli kopjams. Vislabāk tas aug vietā, kur ir daļējs ēnojums. Augs prasa vienmērīgu mitrumu – to nepieciešams laistīt regulāri un bagātīgi. Turklāt astilbei ļoti patīk, ja augsni ap to ik pa laikam uzirdina un papildina ar auglīgu substrātu. Tas ir būtiski, jo zieda saknes strauji aug un ar laiku kļūst redzamas virs zemes.
Astilbe ir ļoti noturīgs augs. Pat tad, ja to stāda saulainā vietā, tas turpina ziedēt spilgti un bagātīgi. Tomēr jārēķinās, ka ziedēšanas periods būs īsāks. Daudzi mēdz to stādīt pilnīgā ēnā, taču tas nav ieteicams. Lai gan augs pielāgojas dažādiem apstākļiem, pārāk ēnainā vietā ziedēšana būs niecīgāka.
Ja esat iegādājušies astilbes stādus, droši varat tos stādīt blakus rozēm, peonijām, floksiem vai kopā ar hostām un papardēm. Šis augs skaisti iederēsies jebkurā dārza stūrītī – pat pēc noziedēšanas tas saglabā savu dekoratīvo izskatu.
Ko ņemt vērā
Stādot astilbi, jāpievērš uzmanība būtiskai niansei – ja šķirne ir īpaši koša, to labāk stādīt daļēji ēnainā vietā. Saulē ziedi var izbalēt. Piemēram, spilgti ceriņkrāsas ziedi var kļūt sārtāki. Baltās un gaiši rozā šķirnes saulē jūtas lieliski. Šo šķirņu ziedēšana būs intensīvāka, taču tā ilgs īsāku laiku nekā citu toņu ziediem.
Astilbe ir mitrumu mīlošs augs, un tās ziedēšana lielā mērā atkarīga no regulāras laistīšanas. Ja ūdens trūkst, ziedi būs mazāk koši un ziedēšana – blāvāka. Laistīšanai jābūt rūpīgai, lai mitrums sasniegtu pašas saknes. Laistīšanas biežums atkarīgs no tā, cik daudz saules saņem augs. Jo vairāk saules, jo vairāk ūdens nepieciešams. Jāņem vērā arī gaisa temperatūra.
Ja temperatūra nepārsniedz 25 °C, pietiks ar laistīšanu 2–3 reizes nedēļā. Ja karstums ir spēcīgs un noturīgs, astilbi ieteicams laistīt pat 1–2 reizes dienā. Astilbei patīk organiskais mēslojums, piemēram, kūtsmēsli, kūdra vai humuss. Šie paši materiāli ir lieliski piemēroti arī mulčēšanai. Ziemā ar tiem var pārklāt augus, nodrošinot tiem siltumu.
Turklāt šis daudzgadīgais zieds aug vēl labāk, ja to papildus mēslot ar kālija un fosfora mēslojumu. Visvienkāršāk ir izmantot jau gatavus minerālmēslus. Noteikti ievērojiet uz iepakojuma norādīto, lai nenodarītu kaitējumu ar pārmērīgu mēslošanu.
Vienkāršākais veids, kā pavairot astilbi, ir dalīt tās sakneņus 2–3 daļās. To parasti dara maijā vai jūnijā. Retāk izmantotā metode ir pavairošana ar sēklām. Šī metode ir nedaudz sarežģītāka un parasti tiek izmantota selekcijas nolūkiem.
Vispirms jāizvēlas labas kvalitātes sēklas. Pirms stādīšanas tās jāiemērc ūdenī. Stādīšanai sagatavo trauku ar kūdras un smilšu maisījumu, un sēklas ievieto ne pārāk dziļi. Svarīgi ir stādus nelaistīt tieši, bet gan apsmidzināt ar ūdeni. Kad parādās dzinumi, tie tiek pārstādīti augsnē pavasara beigās.